Najlepsze plaże w Szkocji

Ogłoszono najlepsze plaże w Szkocji – w sam raz na letni sezon wakacyjny .

Łącznie 61 plaż zostało nagrodzonych w uznaniu ich wysokich standardów w zakresie czystości, udogodnień i jakości wody.

Wśród zwycięzców znalazła się mieszanka regularnie nagradzanych plaż i wielu początkujących.

St Andrews West Sands w Fife (na zdjęciu poniżej) i Gullane Bents w East Lothian znaleźli się na liście po raz 27. z rzędu, a Irvine Beach w Ayrshire po raz pierwszy od 10 lat.

Nagrody Scotland’s Beach Awards są organizowane przez Keep Scotland Beautiful i są wyznacznikiem jakości – celebrują czyste, dobrze zarządzane i zrównoważone plaże. Nagradzane plaże charakteryzują się doskonałym zarządzaniem plażą i najlepszymi praktykami środowiskowymi oraz utrzymywaniem wysokich standardów.

Keep Scotland Beautiful powiedział: „Wybrzeże Szkocji o długości 11 800 km szczyci się imponującą mieszanką wspaniałych plaż wiejskich, idealnych do obserwowania dzikiej przyrody, po ruchliwe plaże rekreacyjne, idealne na spędzenie dnia z rodziną.

„Cokolwiek lubisz, jest dla ciebie nagradzana plaża.

„Plaże i środowisko przybrzeżne są cennym atutem narodowym, zapewniając siedliska o znaczeniu krytycznym dla wielu gatunków oraz podstawę działalności obejmującej turystykę, rekreację przybrzeżną i rybołówstwo.

„Niebieskie przestrzenie mają również znaczący wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, zapewniając ludziom miejsca do relaksu i cieszenia się przebywaniem na świeżym powietrzu”.

Obszar z największą liczbą nagród? Piszczałka. Może pochwalić się 14 zwycięskimi plażami, a Highlands plasuje się na drugim miejscu z 12, w tym Brora, Dornoch i Achmelvich (na górze na zdjęciu).

W Aberdeenshire jest dziewięciu zdobywców nagród, podczas gdy Angus ma sześciu, a Szetlandy ma pięciu, w tym St Ninians Isle (na zdjęciu powyżej) i Tresta.

Nasze kosze piknikowe – i ręczniki plażowe – są pakowane…