Które warzywa można uprawiać w szklarni?
Szklarnie ogrodowe ostatnimi laty cieszą się coraz większą popularnością. Rośnie też liczba osób, które decydują się na tego typu uprawę roślin w przydomowych ogródkach. Nie ma się co dziwić – jest to rozwiązanie o wielu plusach. Jakie gatunki najlepiej hodować w szklarni, żeby osiągnąć jak najlepsze efekty?
Szklarnie ogrodowe – jakie mają zalety?
Nie sposób nie docenić tego, jak smakują własnoręcznie zebrane owoce i warzywa. Produkty dostępne w supermarketach w większości przypadków mają znacznie mniej wartości odżywczych, a poza tym nie są aż tak smaczne. Całkowicie inna sytuacja jest w przypadku własnych owoców i warzyw – ich spożywanie jest przyjemne i zdrowe. Decydując się na ich samodzielną uprawę, możemy być pewni, że są wolne od pestycydów. Spora ilość pasjonatów ogrodnictwa preferuje uprawę owoców i warzyw w szklarniach. To metoda, dzięki której poza tym, że uprawa jest o wiele łatwiejsza, to smak zebranych owoców i warzyw będzie dużo lepszy. Szklarnia poliwęglanowa są rekomendowane między innymi do hodowania roślin potrzebujących więcej ciepła. W panującym u nas klimacie ważne jest również to, aby jak najbardziej przedłużyć czas wegetacji roślinności. Spowoduje to, że ich niepowtarzalny smak będzie nam towarzyszył przez dłuższy czas. Możliwe jest zrobienie szklarni własnymi rękami i to bardzo niskim kosztem. Będąc majsterkowiczem można użyć do tego nawet starych okien. Gotową szklarnię ogrodową można bez problemu kupić w sklepie, można je znaleźć nawet online. Alternatywa to tzw. tunele, jednak nie są one tak skuteczne.
Jakie warzywa będą najlepsze do uprawiania w szklarni?
W szklarniach zalecana jest uprawa głównie takich gatunków, które wymagają wysokich temperatur. Można do nich zaliczyć np. paprykę, która oprócz tego, że bardzo dobrze rozwija się w wysokich temperaturach, to lubi również wysoką wilgotność powietrza. W szklarni mamy możliwość uprawiania różnych rodzajów papryki (także tę ostrą). Dużym powodzeniem cieszy się również szklarniowa hodowla ogórków. Warto pamiętać, aby roślin tych nie podlewać nadmiernie zimną wodą, bowiem są one na to bardzo wrażliwe. Szklarnia może sprawdzić się też do uprawy pomidorów, które w takich warunkach osiągają duże rozmiary i mają słodki smak. Szczególnie polecana do takiej hodowli jest tradycyjna odmiana tej rośliny, pozostałe gatunki, jak pomidorki koktajlowe, z powodzeniem poradzą sobie też bez szklarni. Pomidorom potrzebne jest systematyczne nawożenie, a wcześniej odpowiednie przygotowanie miejsca, w którym będą rosły. Potrzebują też regularnego podlewania najlepiej tak, aby nie zamoczyć zbytnio liści i samych owoców.