Wypróbuj sposoby na osłonięcie Twojego tarasu – sezonowe i stacjonarne

Każdy, kto ma dom z kawałkiem ogródka, wahania może zapewnić, że tarasowi powierza się zadanie drugiego salonu. W związku z tym warto go tak zagospodarować, aby okazał się praktyczny, elegancki oraz zachęcał do spędzenia czasu na łonie natury. Szczególnie w okresie marzec-pażdziernik konieczne okazuje się zapewnienie dachu, który ochrania przed gorącem i deszczem.

Co trzeba wziąć pod uwagę przy projektowaniu daszku?

Najlepiej, jeżeli podłoga posiada do 10 m kw. metrażu i orientuje się na południe lub południowy zachód. Czasem projektanci decydują się na więcej niż jeden taras, po to by korzystać ze słońca o wielu porach dnia. Północna lokalizacja zapewnia cień, jednak mało kto lubi siedzieć w nim przez cały czas. Korzystnie jeśli takie pomieszczenie jest zlokalizowana w miejscu wolnym od zabudowy – wówczas gwarantuje niezbędną intymność, gdyż nie sąsiaduje z garażem, głośną ulicą czy altaną śmietnikową, a pełni funkcję połączenia domu i ogrodu. Słońce latem to pożądany element, jednak by nie przegrzać tarasów, trzeba je zacieniać. Dobrze pomyślana ochrona przed słońcem powoduje, że możemy miło spędzić na nich czas oraz zmniejsza przegrzewanie się wnętrz w domu.

Zadaszenie o stałej konstrukcji – nie należy o tym zapomnieć

Przy wyborze typu zadaszenia powinno się uwzględnić funkcjonalność w zestawie z upodobaniami estetycznymi. Powinno się wkomponować tę część tarasu w fasadę. Idzie tu przede wszytskim o wielkość i styl pasujący do całości. Bez względu, czy jest to pergola tarasowa, czy inny rodzaj pokrycia, nie powinno dominować, musi raczej dopełniać obrys bryły budowli.

Stacjonarne i sezonowe formy zadaszenia tarasu

Obecnie w branżowych katalogach można spotkać sporo pomysłów pozwalających na okresowe, jak i stałe osłonięcie tarasu. Konkurencją dla dachu są parasole, żagle czy markizy – wszystkie te rodzaje mogą posłużyć przez wiele sezonów. Jednakże wciąż większość osób decyduje się na stałe osłony, przytwierdzane do murów, jak pergola tarasowa. Oprócz konwencjonalnego zadaszenia spotyka się daszki wykonane z transparentnych komponentów. Jako opcja może być ruchome z płótna. Warto je zastosować, gdy w grę wchodzi doświetlenie pomieszczenia.

Posted in: Dom