Naturopatia – czym się zajmuje?

Dziedzina naturoterapii jest bardzo szeroka, jest połączeniem wielu różnych koncepcji, twierdzeń i metod terapii opartych na medycynie naturalnej. Łączy je wiara w umiejętność samodzielnego leczenia organizmu. Jakie są naturalne techniki leczenia i jaka jest ich skuteczność?

Czym tak naprawdę zajmuje się naturoterapia?

Medycyna naturalna jest bardzo rozległą dziedziną. Jej podstawowym założeniem jest holistyczne podeście do człowieka oraz jego problemy. W naturopatii nie istnieją przypadki. Każdy szczegół się liczy, bez znaczenia jest to, z jakim problemem musimy się zmagać. Hasła typu „jesteś tym, co jesz”, „ruch to zdrowie” czy „w zdrowym ciele, zdrowych duch” brzmią jak frazesy, jednak świetnie pasują do misji naturoterapii. We wszystkich aspektach związanych ze zdrowiem znaczenie będzie miał właściwa dieta, ale też codzienny ruch, sen w odpowiedniej ilości i jakości, a także wiara w pozytywne efekty kuracji. Dodatkowo, dziedzina naturopatii dysponuje wieloma metodami leczniczymi, które są cenione w wielu zakątkach świata. To np. ziołolecznictwo, akupresura czy akupunktura, przeróżne formy masażu, a także aromaterapia oraz homeopatia. Wszystko to ma działać tak, aby organizm miał możliwość wykorzystania własnego potencjału uzdrawiania, do czego nierzadko konieczne może się okazać wskazanie odpowiedniego kierunku.

Naturoterapeuta godny zaufania – gdzie go szukać?

Naturopatia istniała i zwalczała mnóstwo dolegliwości zanim rozwinęła się tradycyjna medycyna. W dzisiejszych czasach widać, że stosowane przed laty metody powracają, jednak niestety nie każdy specjalizujący się w tej dziedzinie jest osobą godną zaufania. Medycyna naturalna jest dziedziną o potężnej mocy i powinniśmy docenić jej potencjał, lecz przychodzi taki moment, w którym niezbędne okazuje się połączenie jej z medycyną zachodu, która wykorzystuje naukę i nie ogranicza się wyłącznie do doświadczenia empirycznego. Drobne różnice między nimi zauważają jedynie osoby z odpowiednimi kwalifikacjami, które doskonale znają zagadnienia związane z anatomią i fizjologią ludzkiego ciała, a poza tym właściwości konkretnych składników wykorzystywanych przez medycynę naturalną. Jedną z takich osób jest Barbara Kazana, która posiada wykształcenie farmaceutyczne, jednak specjalizuje się również w substancjach leczniczych, które można odnaleźć w naturze. Ta ogromna wiedza jest teraz powszechnie dostępna dzięki książce nazwanej “Porady naturoterapeutki”, w poradniku znajduje się olbrzymia ilość wartościowej oraz rzetelnej wiedzy o naturalnych kuracjach wykorzystywanych podczas leczenia przeróżnych dolegliwości.