Jak uprawiać i dbać o clematisy w pojemnikach na balkonie czy tarasie

Jak uprawiać i dbać o clematisy w pojemnikach na balkonie czy tarasie

Clematisy, zwane również powojnikami, rozpoznawalne dzięki swoim olśniewającym kaskadom kwiatów, są niewątpliwie jednymi z najbardziej dekoracyjnych roślin, które możesz hodować na swoim balkonie czy tarasie. Spektakl barwnych płatków okrywających aksamitne zielone liście sprawia, że serce każdego ogrodnika amatora bije szybciej od samego patrzenia, a uczucie satysfakcji, gdy roślina rozkwitnie w pełnej okazałości, jest naprawdę bezcenne.

Wybór odpowiedniego gatunku przepisem na sukces

Zanim jednak zapragniesz przenieść ten zachwycający obraz do własnej przestrzeni, należy najpierw dokonać starannego wyboru odmiany, która będzie odporna na warunki panujące poza otwartym gruntem. Niektóre odmiany clematisów, takie jak te z grupy Viticella czy bogato kwitnące, wielkokwiatowe hybrydy z grupy Jackmanii, radzą sobie wyśmienicie w warunkach pojemnikowych, gdyż charakteryzuje je dość elastyczne podejście do ograniczonej przestrzeni korzeniowej. Ważne jest, by zacząć od solidnej bazy, która pozwoli na rozwinięcie pięknej i zdrowej rośliny.

Wybór pojemnika – fundamentem zdrowego wzrostu

Rozmiar i rodzaj pojemnika, w którym clematis będzie rósł, wpłyną mocno na jego kondycję. Stale zwiększająca się różnorodność donic i skrzyń na rynku pozwala na dostosowanie ich wyglądu do estetyki naszego balkonu czy tarasu, ale nie wolno zapominać, że funkcjonalność powinna iść w parze z designem. Wybierz pojemnik, który będzie miał co najmniej 45-50 cm głębokości, by korzenie mogły swobodnie sięgać w głąb, poszukując niezbędnych składników odżywczych. Nie należy lekceważyć również jakości ziemi – pamiętaj, aby była ona dobrze przepuszczalna i żyzna.

Stanowisko – klucz do obfitego kwitnienia

Mimo iż clematisy są często opisywane jako „rośliny półcieniste”, to w rzeczywistości wiele z nich rozkwita najobficiej, gdy korzenie pozostają w chłodniejszym podłożu, a głowa rośliny wygrzewa się w pełnym słońcu. Jest to swoisty paradoks, który można rozwiązać przez odpowiednie zaplanowanie przestrzeni wokół pojemnika. Na przykład, umieść pojemnik w taki sposób, by część dolna była zacieniona przez inne rośliny lub dekoracje, a pnące się już kwiatostany mogły korzystać z promieni słonecznych.

Podlewanie i nawożenie – sekrety bujnego wzrostu

Ponieważ pojemniki nie oferują takiego samego stałego dostępu do wody jak grunt, regularne i przemyślane podlewanie staje się arterią życiową dla Twoich clematisów. W upalne dni warstwa wierzchnia może szybko wyschnąć, a roślina z racji ograniczonej objętości gleby, nie będzie miała szans na odzyskanie wilgoci z głębszych warstw. Podlewaj obficie, lecz nie częściej niż to konieczne, aby uniknąć zarówno przesuszenia, jak i groźnego dla roślin gnicia korzeni. UIResponder